Bylinkové čaje, sušené byliny


Babské rady pro zdraví

 

ODHLENĚNÍ

Šťáva z citrónu, kterou si osladíte medem, krásně uvolní hleny. Velice často se doporučuje užívat také čaj z islandského mechu (pukléřka).

 

ZVÝŠENÍ IMUNITY

Pokud vyrážíte k někomu, kdo je nemocný, nebo třeba do ordinace lékaře, žvýkejte před tím dvě zrnka jalovce. Tím posíláte svoji imunitu proti možné nákaze.

 

TŘÍSKA, KTERÁ NENÍ DOBŘE VIDĚT

Pokud nemůžete třísku vyndat, protože je špatně vidět, potřete postižené místo jódem. Tříska krásně ztmavne a dá se potom mnohem lépe vytáhnout.

 

BOLESTIVÁ MENSTRUACE

Při bolestivé menstruaci vypijte čaj připravený z majoránky, případně dobromysli. Používá se 1 vrchovatá lžička sušené bylinky na 1/4 vroucí vody, 15 minut louhovat. Asi tak za 20 minut by bolesti měly odeznít. SUŠENÉ BYLINKY KOUPÍTE ZDE

 

MYOM

Na myomy se v tradičním lidovém léčitelství doporučují sedací koupele v řebříčku, dále čaj z kontryhele a řebříčku a na postiženou oblast přikládat hodně teplý obklad z ricínového oleje. Rovněž se doporučuje užívat iyucca

 

ZÁNĚTLIVÁ ONEMOCNĚNÍ

Šalvěj je známá tím, že čistí krev. má protizántlivé účinky a rozpouští hleny v dýchacích orgánech a žaludku. Při nemocech dýchacích cest, zánětu mandlí apod. vyzkoušejte šalvějový čaj, který můžete i kloktat. Šalvěj koupíte zde

 

SPÁLENINA

Menší spáleniny ošetříte tak, že postižené místo podržíte pod tekoucí studenou vodou. Zabrání se tak vzniku puchýřů. Také pomůže, když na ránu přiložíte syrový strouhaný brambor - pomáhá hojení a zabraňuje otokům. Na spáleniny je velice dobrá měsíčková mast. Můžete si ji i sami vyrobit. Návod na výrobu domácí měsíčkové mastičky najdete zde. Bolestivé spáleniny od slunce můžete ošetřit tvarohem, zředěným kyselým mlékem nebo joturtem. Naneste je v silné vrstvě na postižené místo. Chladí a zabraňují tvorbě puchýřů. Také se používá šátek, který namočíte do naředěné citrónové šťávy nebo octa.

 

KRVÁCENÍ Z DÁSNÍ

Pravidelné vyplachování úst šalvějovým odvarem pomáhá při krvácení z dásní. Přikládají se také vlhké čajové sáčky se šalvějí přímo na dásně.  Šalvěj koupíte zde

 

OČI

Na unavené oči je nejlepší heřmánek, který je známý svými protizánětlivými účinky. Nejlepší je použít přímo hotové nálevové sáčky s heřmánkem. Nechte je několik minut louhovat ve vroucí vodě, poté je dejte na 30 minut vychladit do ledničky. Potom sáčky přiložte na zavřené oči a čekejte, až se sáčky prohřejí. Sušený heřmánek koupíte zde

 

PROTI OPILOSTI

Pokud se nechcete ve společnosti opít, žvýkejte každou půlhodinku 3-4 kávová zrnka. Nezapomeňte se ale předtím také dobře najíst. Pozor, při nadměrném pití alkoholu vám ani kávová zrnka nepomohou.:)

 

KOCOVINA

Když už jste to s pitím alkoholu přepískli, vypijte sklenici vody se lžičkou jedlé sody a šťávou z jednoho citronu.

 

BOLEST HLAVY PŘI KOCOVINĚ

Vypijte šálek kávy (espressa) bez cukru a mléka a přidejte 2 lžičky citrónové šťávy

 

BOLEST ZUBŮ

Při bolesti zubů a zánětu dásní pomáhá žvýkání hřebíčku, který obsahuje éterické oleje. Ty působí protizánětlivě a současně mírní bolest. Mast z heřmánku můžete použít zevně na oblast dásní.

 

NAMOŽENÉ SVALY

Namoženým svalům uleví horká koupel, ve vodě svaly jemně masírujte.

 

KŘEČE V NOHOU, SVALOVÉ KŘEČE

Při náhlé svalové křeči vypijte velké množství minerálky. Pokud vás svalové křeče trápí častěji, jezte banány. Mají vysoký obsah hořčíku a draslíku, tím pomáhají uvolňovat křeče.

 

ZÁCPA

Proti zácpě (i při dlouhodobé) pomáhá, když sníte před každým jídlem plátek syrového ananasu. Čerstvý ananas podporuje také pocení a působí močopudně. Kdo trpí nedostatkem žaludečních šťáv, měl by pít ananasovou šťávu. Také je dobré pít hodně vody.

 

KOMÁŘÍ BODNUTÍ

Proti bodnutí komára pomůže od svědění citrónová šťáva. Vyzkoušet můžete také levandulovou mastičku, můžete si ji dokonce i snadno sami vyrobit.

 

Připadá vám, že jdou komáři jen na vás?

Kupte si B-complex a snězte každý den 1 tabletku. Asi tak po 2 dnech by se měl z vašeho těla začít vylučovat potem vitamín B. Komáři ho nesnáší.

 

JAK ZPOMALIT STÁRNUTÍ

Pokud je vám více než 45 let, měli byste denně vypít nejméně 2 litry vody, čímž se zabrání vysušování.

 

KOUPEL PROTI ÚNAVĚ

Vyzkoušejte koupel s rozmarýnem, která rozproudí krevní oběh a povzbudí tělo i smysly. 200g sušeného (můžete použít i čerstvý rozmarýn) vylouhujte v 1 litru vroucí vody. Asi  za 5-10 minut výluh sceďte a přilijte ho do vany. Ve vaně zůstaňte asi 10 minut. Sušený rozmarýn koupíte zde

 

JAK ZABRÁNIT POPRASKANÝM RUKÁM

Asi 1-2 lžíce heřmánku přelijte šálkem vroucí vody. Jakmile odvar vychladne, přidejte 200 ml podmáslí. Ruce ponořte do odvaru asi na 10 minut, poté je opláchněte vodou, vysušte a namažte výživným krémem.  Sušený heřmánek koupíte zde 

 

JÁTRA

Játra likvidují škodliviny v těle, proto patří mezi nejdůležitější orgány našeho těla. Přestože jsou játra často velice zatěžována (například léky, alkoholem apod.), mají dobrou schopnost regenerace. Zvýšíte ji, pokud denně sníte porci tvarohu, který játrům velice prospívá. Na játra se často používá také OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ, koupíte ho zde.

 

VOSÍ BODNUTÍ

Po bodnutí vosou přiložte na postižené místo kostku ledu. Okamžitě se vám uleví také když na ranku přiložíte kus syrové brambory, plátek rajčete nebo šátek namočený v octě. Vyzkoušet můžete také levandulovou mastičku, můžete si ji dokonce i snadno sami vyrobit. Více info o levandulové masti najdete zde

 

VAGINÁLNÍ INFEKCE, ŽENSKÉ ZÁNĚTY, MYKÓZA, KVASINKY

Pokud denně sníte jeden bílý, neslazený jogurt s živými bakteriemi, je velice pravděpodobné, že budete mít třikrát nižší šanci onemocnět vaginální infekcí, než ženy, které jogurt nejedí.

 

MASKA NA SUCHÉ A LÁMAVÉ VLASY

Na suché a polámané vlasy si připravte domácí výživnou masku: 1 bílek, 2 žloutky, 1 lžička medu, 1 lžíce olivového oleje, trochu šťávy z čerstvého citrónu. Vše důkladně promíchejte, až se jednotlivé ingredience spojí.Masku vetřete jemnou masáží do mokrých vlasů a nechte působit půl hodiny, nejlépe pod igelitovou fólií, navrch přikryjte ručníkem. Na závěr vlasy důkladně opláchněte.

 

PROBLÉMY  S TRÁVENÍM, BOLESTI ŽALUDKU

Pokud vás trápí žaludek a trávení, nikdy poránu nepijte nalačno jako první pití ten den studený nápoj! Naopak sklenice vlažné vody, do které můžete přidat lžičku octa nebo 1/2 lžičky jedlé sody vypitá po doušcích podněcuje správné trávení.

 

JAK OŠETŘIT ČERSTVÁ ZRANĚNÍ

Tržné rány, odřeniny apod. nejprve ošetřete něčím studeným, například kostkou ledu nebo chladivým obkladem, protože krvácení komplikuje proces hojení.

 

ŠKYTAVKA

Zvedněte levou ruku vysoko nad hlavu a pomalu vypijte sklenici vody. Škytavka je vlastně záškub bránice, ta se zvednutím ruky natáhne, díky pomalu vypité vodě žaludek na bránici zatlačí a ta se zklidní a zase zpátky zpevní.

 

HOREČKA

Při horečce je nutné hodně pít, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Snížit horečku můžete okoupáním ve vlažné vodě, studenými zábaly (ne ledovými), obvykle se doporučují jen na končetiny, v akutních případech se balí i celé tělo, a dále se teplota dá snížit natíráním měsíčkové mastičky na lýtka.

 

NOČNÍ POCENÍ, NADMĚRNÉ POCENÍ

Pokud vás trápí nadměrné pocení rukou nebo se potíte v noci, při stresu v práci i během dne, vyzkoušejte ŠALVĚJOVÝ ČAJ nebo ŠALVĚJOVÝ ODVAR. Čaj ze šalvěje často přináší opravdovou úlevu, pijte ho 2x denně, ráno a večer. Potící se dlaně můžete ponořit do šalvějového odvaru, který připravíte stejným způsobem jako čaj. Šalvěj je také ceněnou bylinkou proti mokvavým ekzémům, při ženských nemocech, při bolestech v krku a podobně. 

šalvěj koupíte například zde

 

PEVNÉ A ZDRAVÉ NEHTY

1 x týdně ponořte prsty do panenského olivového oleje nebo prsty ponořte do roztoku jedlé sody. Další babská rada, která se poměrně osvědčila je potírat nehty a nehtové lůžko rozkrojenou cibulí několik dní po sobě. Pokud jsou vaše nehty nažloutlé, ponořte ruce asi na 5 minut do teplé vody, do které jste přidali šťávu z 1 čertsvého citrónu. Vše můžete několikrát zopakovat. Poté ruce osušete a namažte krémem.

 

JAK SE ZBAVIT PLÍSNĚ (MYKÓZY) NA NOHOU

Zapařené nohy nebo vlhké prostředí jsou nejčastější příčinou vzniku mykózy - kvasinek - plísní na nohou. Pokud trpíte na plísně, vyhněte se plastovým botám. Proti plísni vyzkoušejte tuto koupel: 1 litr vlažné vody, 2 lžíce octa.  Nohy ponořte do koupele alespoň na 10 minut. Koupel s octem odstraňuje kvasinky a plísně. Na plísně je dále velice vhodná levandulová mast nebo tinktura z bylin, více info najdete zde. Návod na výrobu levandulové masti najdete zde. Sušenou levanduli koupíte zde.

 

Příčinou zánětu průdušek, zápalu plic a angíny může být avitaminóza (především vysoký nedostatek vitamínu C) a nedostatek důležitých stopových prvků a minerálů.

 

PROBLÉM S VYPRAZDŇOVÁNÍM

LEN SEMENO - lněné semínko Lini semen

V tradičním lidovém léčitelství se lněné semínko pro svůj obsah škrobu, oleje a vlákniny používá jako přírodní projímadlo. Je vhodné semínka rozkousat - použijte několik lžiček a hojně zapijte. V lidovém léčitelství se dále lněné semínko používá na zvýšení tvorby mateřského mléka.

Lněné semínko se užívá také jako posyp pečiva a pro lepší trávení se přidává přímo do těsta (chleba, rohlíky, housky apod.)

Jak užívat lněné semínko při zácpě:

       Rostlinné slizy pomohou roztáhnout střeva, udržet vodu ve stolici, a tím zabraňují vysychání sliznice a její poškození. K omezení plynatosti při užívání přírodních laxativ (přírodních projímadel) si udělejte teplý čaj z fenyklu, příp. anýzu... 
 
  lněné semínko lze pomlít nebo užívat samotné, do jogurtu, kaší apod.

Lněná semínka se mohou jíst samostatně, ale je potřeba je požvýkat nebo nechat odmočit, příp. se nechávají změknout přes noc (3 plné polévkové lžíce na 1l vroucí vody - vše se nechá do rána stát). 

Pijí se poté během dne 2-3 šálky lněného odvaru. 

Odvar ze lněného semínka se dá použít také jako jemný klystýr. 60 g lněných semínek se vaří v 1litru vody asi 2 minuty

Dále je vhodné užívat přírodní za studena lisované oleje, jako je např. panenský kokosový olej

Přírodní za studena lisované oleje jsou nejlepší a nejvhodnější. Nezalepí sliznici, ale naopak ji zvlhčí, a ta může vstřebávat živiny. Nejvhodnější je užívat oleje ráno na lačný žaludek. 1-3 lžičky, možno smíchat ve stejném poměru s citrónovou šťávou. Olej lze samotný nebo zředěný vodou použít také jako klystýr pro děti. 

dále může být vhodné PSYLLIUM (JITROCEL INDICKÝ) a v případě urputných obtíží pomůže panenský ricínový olej. 

DOBRÝ TIP:

Podívejte se na tento recept na domácí chléb z pekárny se lněným semínkem

 

JAK OČISTIT STŘEVA ŠETRNĚ BEZ KLYSTÝRU - NÁVOD NAJDETE ZDE: 

 

 


 

 

 

 



www.bylinarstvi-maya.cz www.bylinky-maya.cz www.poradna-zdravi-zdarma.cz BYLINKY MAYA