Bylinkové čaje, sušené byliny


Babské rady - skvrny, pachy, praní prádla

Skvrny, pachy, praní, úklid

ODSTRANĚNÍ PACHŮ

Nepříjemný zápach z popelníku odstranění vodou s lihem.

Zápach z prkýnka po krájení ryby nebo česneku odstranite rozkrojeným citrónem.

Pokud vám vadí zápach při smažení, dejte vedle sporáku misku s bílým octem.

Proti zápachu v ledničce vyzkoušejte rozpůlenou cibuli, kterou necháte uvnitř ledničky. Pozor, nasaje do sebe pach, už ji potom nekonzumujte! Proti pachu v lednici je také dobré nasypat na mističku jedlou sodu a nechat ji v lednici.

Zápach česneku z úst odstraníte, když vypijete trochu mléka, rozkousáte zrnko kávy nebo kousek petrželové natě. Rozemletím petrželové natě odstraníte zápach česneku z rukou.

Zápach cibule z úst odstraní také mléko, ruce opláchněte octovou vodou, pach cibule na noži nebo prkýnku odstraníte syrovou mrkví.

Psí loužičku postříkejte roztokem octa a pěti dílů vody.

Zapách z bot odstraní jedlá soda, která se nasype dovnitř a nechá působit přes noc.

Zápach ze zatuchlých starých skříní odstraní tácek s rozsypanou mletou kávou.

Zápach v koupelně a na WC zmizí, když škrtnete sirkou...

Zápach cigaret v místnosti zneutralizuje houbička na nádobí, kterou namočíte do octa a buď ji někam zavěsíte nebo položíte do mističky.

ODSTRANĚNÍ SKVRN

Čokoláda - skvrny od čokolády umývejte studenovou vodou bez pracího prášku, ale jen pokud jsou čerstvé. Starší skvrny od čokolády potřete teplým glycerínem, nechte působit několik minut, změkčí se a půjdou pak normálně vyprat běžným pracím prostředkem.

Bláto - skvrny od bláta nechte zaschnout a poté je vykartáčujte, dále látku vyperte jak jste zvyklí.

Skvrny od potu - přetřete je čpavkem a poté látku ještě přežehlete přes plátno namočené ve čpavku.

Smůla - skvrny od smůly půjdou dolů odlakovačem s acetonem, případně ještě můžete vyzkoušet hadřík namočený v benzínu. 

Skvrny od jablek zkuste přetřít citrónovou šťávou. Pokud máte ale skvrny od jablek na umělé tkanině, dolů je nedostanete.

Čistili jste ránu jódem a potřísnili si oblečení? Posypte skvrnu jedlou sodou, poté na ní nalijte ocet a nechte působit minimálně přes noc. Poté prádlo vymáchejte.

Ptačí trus - špinavé místo nechte zaschnout, poté ho důkladně vykartáčujte. Nakonec podložte hadříkem navlhčeným v roztoku octa a kartáčkem odstraňte. Nakonec vymyjte vodou. 

Rtěnka - na skvrny od rtěnky použijte benzín. 

Rez - rez odstraníte citrónovou šťávou, citrón je přírodní bělidlo. Odstraňování skvrny můžete ještě zdokonalit tím, že skvrnu navlhčíte citrónovou šťávou, posypete solí, a necháte uschnout na sluníčku. Poté vyperte běžným způsobem.

Špenát -. skvrny od špenátu potírejte syrovým bramborem, poté vyperte v saponátu.

Tráva - skvrny od trávy namáčejte v bělcím prostředku a k tomu je ještě potřete citrónem. Pokud jsou čerstvé, měly by zmizet. Starší skvrny od trávy odstraníte kašičkou z vaječného blíku a glycerinu, poté postupujte jako u čerstvých skvrn.

Propiska, fixy - největší naděje k odstranění těchto skvrn je, když se je pokusíte odstranit ihned. Namočte hadřík v lihu (čistý líh, francovka) nebo v alkoholu (vodka, slivovice). Starší skvrny a skvrny na umělých tkaninách dolů nepůjdou. Lepší bude poté látku vyprat pracím mýdlem než pracím práškem. Skvrny od fixek půjdou dolů lépe než od propisky. Může se ovšem stát, že úspěšní nebudete, tyto skvrny jsou hodně odolné.

Káva - skvrny od kávy zlikvidujete nejlépe tak, že látku ponoříte ihned do studeného mléka a teprve poté vyperete.

Žvýkačka - skvrny od žvýkačky odstraňte pomocí igelitového sáčku, do kterého jste vložili kostky ledu. Žvýkačka chladem ztuhne a půjde odlepit. Také je možné látku vložit do igelitového sáčku a poté vložit asi na 2 hodiny do ledničky. Látku potom pomačkejte, aby žvýkačka popraskala. Případné zbytky by měly jít dolů odlakovačem na nehty.

Pivo - pokud jste se polili pivem, potřete místo houbičkou, kterou jste namočili do mýdlové vody s několika kapkami lihu. Poté vyperte.

Skvrny od ovoce a ovocných šťáv - potřete skvrny rozkrojeným citrónem nebo látku namočte přes noc do kyselého mléka. 

Vajíčko - skvrny od vajíčka půjdou dolů, když je necháte zaschnout a poté vyperete ve vlažné vodě, do které jste přidali kapku čpavku. 

Krev - skvrny od krve se nejlépe vyčistí, když pošpiněnou látku okamžitě namočíte do studené vody, do které můžete přidat větší množství soli. Pokud jste si od krve potřísnili vlněný svetr, potřete flek kaší z mouky a vody, nechte uschnout a poté vykartáčujte. Nakonec je dobré skvrnu přetřít ještě vodou s trochou čpavku a na závěr přežehlíte přes mokrý hadřík. 

Lak na nehty - skvrnu od laku na nehty odstraníte nejlépe acetonem. Nepoužívejte odlakovač, který obsahuje olej, protože byste si udělali další skvrnu. 

Skvrny od lepidla zlikvidujete tak, když je potřete vodou s troškou soli. 

Červené víno - skvrny od červeného vína okamžitě posypte solí, můžete ještě pokapat citrónem a poté vymáchat v čisté vodě. Také můžete vyzkoušet nalít na skvrnu od červeného vína bílé víno a poté dosušit sací houbou, kteoru jste namočili do teplé vody. Pokud položíte látku na kastrůlek s vroucí vodou, pára flek odpaří, pozor ale, abyste látku nenamočili do vařící vody. 

Vosk - pokud se vám podaří sehnat piják, položte na skvrnu piják a místo přežehlete žehličkou. Také je možné předtím vosk seškrábnout nožem nebo žiletkou. Nakonec látku vyperte.

PRANÍ PRÁDLA, MYČKA NÁDOBÍ

Aby vám vonělo prádlo, dejte do kovového vajíčka na čaj aromatickou koupelovou sůl nebo mezi oblečení vložte sušenou pomerančovou a citrónovou kůru.

Domácí "tablety"do myčky na nádobí - Na dno myčky přidejte na jeden cyklus 2 lžičky kyseliny citrónové, do nádobky na leštidlo nalijte ocet, a do nádobky na tabletku nasypte práškovou sodu (koupíte v drogerii)

Další návod na domácí prášek do myčky: zkuste 1 lžici jedlé sody a 1 lžíci prací sody, přidejte 1 lžičku kyseliny citronové a 3 lžičky perkarbonátu. Vše si namíchejte dohromady dopředu :) Jako leštidlo je vhodný roztok kyseliny citronové 5%

ÚKLID DOMÁCNOSTI

K dezinfekci a čištění kuchyně a lednice vyzkoušejte octovou vodou

Proti zápachu v ledničce vyzkoušejte rozpůlenou cibuli, kterou necháte uvnitř ledničky. Pozor, nasaje do sebe pach, už ji potom nekonzumujte! Proti pachu v lednici je také dobré nasypat na mističku jedlou sodu a nechat ji v lednici.

Usazeniny ve varné konvici snadno odstraníte roztokem octa a kuchyňské soli. Nebo v konvici přiveďte k varu ocet s vodou.

Dřevěné mísy na salát nebo dřevěné nádobí uchováte, když je vytřete hadříkem navlhčeným v rostlinném oleji. Poté dřevěné nádobí nemyjte saponátem, zničí se, ale opláchněte teplou vodou a po zaschnutí opět potřete olejem.

Kdybyste se chtěli zbavit prasklin na vašem oblíbeném dřevěném prkénku způsobené vysycháním, na několik hodin zakryjte prkýnko vlhkým hadrem. Dřevěná vlákna nabobtnají, a pokud nejsou praskliny moc velké, zacelí se :).

Pokud vás trápí usazeniny na šálcích a hrnečcích od kávy a čaje, snadno je odstraníte hadříkem namočeným do jedlé sody.

Zašlé sklenice oživíte, když je vložíte na půl hodiny do vlažné vody s práškem do pečiva. Pak je umyjte, opláchněte a vyleštěte.

Zasmrádlé vařečky nasáklé tukem a pachem z vaření a smažení povařte v horké vodě, pak je vydrhněte drátěnkou a opláchněte. Nesušte v příliš velkém horku, mohly by se zkřivit.

Broušené sklo se zaleskne, když sklenky přeleštíte kuchyňskou solí. Pak vyleštěte do čista, abyste se zbavili případných zbytků soli.

Zrcadlo se bude lesknout, když ho přetřete octovou vodou. Také je osvědčené, přetřít zrcadlo vyždímaným hadříkem ve vychladlém slabém čaji. Nechte zaschnout a pak vyleštěte.

Velmi zašlé stříbrné šperky vyčistíte nejlépe tak, že je vložíte do misky s hrstí prací sody a kouskem zmačkaného alobalu - mat se na něj uloží. Opláchněte potom v horké vodě a utřete. Méně zašlé stříbrné šperky můžete vyčistit zubní pastou nebo je ponořit na chvíli do kyselého mléka. Další metoda k čištění stříbrných šperků je slít vodu z vařených brambor, nechat ji dva dny zkysnout a potom opět ohřát. Do bramborového výluhu ponořte šperky a stříbrné předměty, které chcete vyčistit, a nechte je louhovat asi 10 minut. Nakonec vše opláchněte čistou vodou, otřete vlněným hadříkem a vyleštěte.

Starý dubový a mahagonový nábytek oživíte, když ho přetřete hadříkem namočeným v teplém pivu.

Pokud vás trápí mušky (mušince) na okenních rámech či rámech obrazů, umyjte je vodou svařenou s cibulí. Voda s cibulí odpuzuje mouchy. Mušince odstraníte studeným čajem nebo odstředěným mlékem smíchaným s  vodou.

Kožený nábytek vyčistíte směsí z lihu a žloutku. Tu pak rozetřete hadříkem po koženém nábytku, nechte zaschnout a nakonec rozleštěte flanelovým hadříkem.

 



www.bylinarstvi-maya.cz www.bylinky-maya.cz www.poradna-zdravi-zdarma.cz BYLINKY MAYA